Налаштування роботи амортизаційної вилки

Налаштування роботи амортизаційної вилки

Для ефективної роботи вилки важливо її налаштувати у відповідності з вагою велосипедиста, стилем його їзди і місцевістю на якій велосипед буде використовуватися. Налаштування вилки проводиться в такій послідовності:
– регулювання попереднього навантаження -preload (або просідання вилки під навантаженням – sag)
– регулювання швидкості відскоку (rebound)
– регулювання швидкості стиснення – компресії (compression).

Попереднє навантаження (preload) – параметр, котрий визначає, наскільки вилка стиснеться в статичному стані під вагою велосипедиста (sag). Від цього напряму залежить, як переднє колесо буде відслідковувати нерівності дороги, здатність вилки відпрацьовувати при їзді “ями”. Sag встановлюється при повному ході вилки (для вилок із змінним ходом), відключеному блокуванні (lockout), і встановленій максимальній швидкості стиснення. Для зручності вимірювання сегу на одній нозі вилки деякі виробники наносять шкалу і сталять гумове кільце. Якщо у вас немає кільця – використовуйте пластикову стяжку. Для визначення потрібно сісти на велосипед, “прокачати” силою вилку, і прийняти позу характерну для їзди, опустити акуратно кільце (стяжку вниз) і акуратно не втискаючи в землю велосипед злізти з нього. Вика розпрямиться і кільце вкаже нам на величину просідання вилки під статичним навантаженням велосипедиста – sag.

в залежності від стилю їзди sag повинен складати 10%-40% від ходу вилки. Нормальними значеннями є діапазон 15%-30% від повного ходу вилки. Для зміни sag потрібно змінити жорсткість пружин (повітряних чи стальних).
– в пружинних вилках (coil spring) як правило передбачено регулювання попередньої нагрузки (preload), котра дозволяє змінити sag в невеликому діапазоні; більш дієвим є заміна пружина пружину з іншими характеристиками в залежності від потреб і ваги велосипедиста;
– у пружинних вилок з допоміжною повітряною камерою для отримання правильного sag зазвичай достатньо змынити тиск в камері, коли і цього недостатньо – доводиться замінювати пружину.
– в повітряних вилках (air,solo air, dual air) потрібне значення sag встановлюється за рахунок зміни тиску в позитивній повітряній камері (а також негативній для вилок dual air).

Швидкість відскоку (rebound) – параметр, що визначає, наскільки швидко вилка буде повертатися в нормальне положення після циклу стиснення, наприклад, після наїзду на перешкоду. Від швидкості відскоку залежить, як колесо буде відстежувати всі нерівності дороги і забезпечувати передньому колесу постійний контакт з поверхнею, що в свою чергу напряму впливає на ефективність керування велосипедом. Відскок бажано настроювати таким чином, щоб вилка розтискалася якомога швидше, але при цьому руль не відбивав по рукам через відстрілювання вилки після стиснення. Навпаки повільний відскок може призвести до ефекту “запаковування”, коли вилка після обробки декількох нерівностей не встигає повністю розпрямитися, вибирає свій хід і не може відпрацьовувати послідуючі нерівності, бо знаходиться у уже стисненому стані.
Швидкість стиснення (compression) – параметр, що визначає швидкість, з якою вилка буде стискатися під дією зовнішніх факторів. При встановленні більшої компресії вилка буде стискатися під дією навантаження. При встановленні більшої компресії (супротиву стиснення) вилка буде повільніше стискатися гасячи енергію, створюючи відчуття жорсткості. І навпаки мале значення компресії збільшує швидкість реакції і зменшує супротив навантаженню і гасіння енергії. В роботі така вилка відчувається м’якшою. У деяких вилках э можливість регулювати низькошвидкісну (low speed compression) або низькошвидкісну і високошвидкісну компресію(high speed cpmpression). Регулювання низькошвдкісної компресії відповідає за поведінку вилки на невеликій швидкості, вона протистоїть розгойдуванню вилки, визначає чутливість і обробку мілких нерівностей дороги, клювками при гальмуванні і в швидких поворотах. Наявність регулювання високошвидкісної компресії звичайно характерно для вилок котрі використовуються в екстремальних МТБ-дисциплінах. Вона відповідає за поведінку вилки при швидкому переміщенні штоку демпфера і дозволяє налаштовувати вилку для обробки перешкод великого розміру на високих швидкостях, попереджає пробиванню вилки при сильних ударах (приземлення після стрибків). У вилок без регулювань ці налаштування або відсутні, або задані жорстко на заводі.

Для вилок з двома повітряними пружинами (dual air) важливо правильно налаштувати різницю тиску між позитивною та негативною камерою. Так коли тиск у негативній камері на декілька psi (як правило краще не більше 15) більше ніж в позитивній вилка більш плюшева і легше спрацьовує на мілких нерівностях. Коли тиск у негативній камері на декілька psi (як правило не більше 15) менше ніж в негативній то навпаки вилка слабше реагує на мілкі нерівності, краще передає інформацію про покриття рукам. При однаковому тиску в обох камерах маємо проміжну характеристику.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *