Дієта № 5
Показання: 1) гострі гепатити і холецистити в стадії видужування; 2) хронічний гепатит під час негострого періоду; 3) цироз печінки без її недостатності; 4) хронічний холецистит и жовчнокам’яна хвороба поза загостренням. У всіх випадках – без виражених захворювань шлунку та кишечнику.
Ціль призначення дієти №5:
хімічне підтримка печінки в умовах повноцінного харчування, сприяння нормалізації функцій печінки і діяльності жовчних шляхів, покращення відтоку жовчі.
Загальна характеристика дієти №5: фізіологічно нормальна кількість білків і вуглеводів при невеликому обмеженні жирів(в основному тугоплавких). Виключають продукти багаті азотистими екстрактивними речовинами, пуринами, холестерином, щавелевою кислотою, ефірними маслами і продуктами окислення жирів, виникаючими при смаженні. Підвищено кількість ліпотропних речовин, клітковини, пектинів, рідини. Страви готують відварними, запеченими, зрідка тушкованими. Протирають тільки жилисте м’ясо і багаті клітковиною овочі: муку і овочі не пасерують Виключені дуже холодні страви
Хімічний склад і калорійність дієтичного столу №5 вуглеводи – 400-450 г (70-80 г цукру), білки – 90-100 г (60% тваринні), жири – 80-90 г (30% рослинні), 11,7-12,2 МДж (2800-2900 ккал), натрію хлорид (кухонна сіль)- 10 г, вільна рідина – 1,5-2 л. Можна включати ксиліт і сорбіт (25-40 г).
Режим харчування при дієті № 5:
5-6 разів на день.
Рекомендовані і виключені продукти і страви: супи Овочеві, круп’яні на овочевому відварі, молочні з макаронними виробами, фруктові, борщі і щі веретаріанські, буряківник. Муку і овочі для заправки не підсмажують, а підсушують. Виключають: м’ясні, рибні і грибні бульйони, окрошку, щі зелені;
хліб і мучні вироби Хліб пшеничний з муки 1-го і 2-го сорту, житній із сіяної і обдираної муки вчорашньої випічки Випечені нездобні вироби з вареними м’ясом і рибою, творогом, яблуками. Печиво затяжне, сухий бисквіт.
Виключають: дуже свіжий хліб, солоне і здобне тісто, жарені пиріжки;
мя’со і птиця Нежирне або обезжирене, без фасцій і сухожиль, птиця без шкіри. Гов’ядина, молода нежирна баранина, м’ясна свинина, кролик, курка, індичка. Відварні, запечені після відварювання, куском і рублені. Голубці, плов з відварним м’ясом. Сосиски молочні.
Виключають: жирні сорти качку, гуску, печінку, нирки, мозок, копченості, більшість ковбас, консерви;
риба Нежирні види. Відварна, запечена після відварювання, шматком і вигляді кнелів, фрикадельок і суфле.
Виключають: жирні види, копчену, солону рибу, консерви.
Молочні продукти
Молоко, кефір, ацидофілін, кисле молоко, сметана – як приправа до страв; напівжирний і нежирний творог і страви з нього (запіканки, ліниві вареники, пудинги та ін.). Негострий, нежирний сир.
Обмежують: вершки, молоко 6% жирності, ряжанку, сметану, жирний творог, солений, жирний сир;
Яйця
Запечений білковий омлет. До 1 жовтка в день в страви. При переносимості – яйце в смятку, у вигляді омлету.
Виключають: яйця в круту і смажені. При жовчнокам’яній хворобі – до 1/2 жовтка в день в страви;
Крупи
Любі страви з круп, особливо гречки і вівсяної. Плов з сухофруктами, морквою, пудінги з морквою і творогом, крупеники. Відварні макаронні вироби.
Виключають: бобові;
Овочі
Овочі різні, в сирому, відварному, тушкованому вигляді – салати, гарніри, самостійні страви. Некисла квашена капуста, цибуля після відварювання, пюре з зеленого горошку.
Виключають:
шпинат, щавель, редис, редьку, цибулю зелену, часник, гриби, мариновані овочі;
Закуски
Салат із свіжих овочів з рослинним маслом, фруктові салати, вінігрети, ікра кабачкова, заливна риба (після відварювання), вимочена, нежирний оселедець, фарширована риба, салати з морепродуктів, відварної риби і м’яса, докторська, молочна, дієтична ковбаса, нежирна шинка, негострий, нежирний сир;
Виключають
гострі і жирні закуски, консерви, копченості, ікру;
плоди, солодкі страви, солодощі
Різні фрукти і ягоди (окрім кислих) – сирі, варені, запечені. Сухофрукти. Компоти, киселі, желе, муси, самбуки. Меренги, снежки. Мармелад, не шоколадні цукерки, пастила, мед, повидло, варення. Цукор частково заміняти ксилітом (сорбітом).
Виключають: шоколад, кремові вироби, морозиво;
Соуси і прянощі
Сметанні, молочні, овочеві, солодкі фруктові підливки. Муку не пасерують. Укроп, петрушка; ванілін, кориця.
Виключають: гірчиця, перець, хрін;
Напої
Чай, кава з молоком, фруктові, ягідні і овочеві соки, відвари шипшини і пшеничних висівок.
Виключають: чорну каву, какао, холодні напої;
Жири
Вершкове масло в натуральному вигляді і в стравах, рослинні рафіновані масла. Виключають: свиняче, гов’яже, бараняче сало, кулінарні жири.
Меню дієти №5 (для прикладу).
Перший сніданок: сир з цукром і сметаною, каша вівсяна молочна, чай.
Другий сніданок: яблуко печене.
Обід: суп з збірних овочів вегетаріанський на рослинному маслі, курка відварна в молочному соусі, рис відварний, компот із сухофруктів.
Полудень: відвар шипшини.
Вечеря: риба відварна з соусом білим на овочевому відварі, картопляне пюре, ватрушка з сиром, чай. На ніч – кефір.